HoroskopyŽivly v horoskopu – čtyři živly znamení zvěrokruhu

Živly v horoskopu

Čtyři živly znamení zvěrokruhu

Všechna znamení zvěrokruhu jsou rozdělena mezi čtyři základní živly, kterými jsou: oheň, země, vzduch a voda. Protože znamení je dvanáct a živly jsou pouze čtyři, připadají na každý živel právě tři znamení zvěrokruhu. Pro charakteristiku jednotlivých znamení zvěrokruhu jsou živly jakousi esencí, která určuje jejich podstatu a temperament. Pomáhají tak významně při interpretaci horoskopu a živly mohou být také dobrou vstupní branou pro všechny, kteří se chtějí ve znameních zvěrokruhu zorientovat.

Živly v partnerských vztazích

Živly jsou tu od pradávna a představovaly vždy základní symboly, které nás oslovují zcela intuitivně. V partnerských horoskopech proto najdete kombinace živlů, které jednotlivá znamení provází a spoluurčují jejich vzájemné vztahy. Je totiž zřejmé, že například kombinace živlů oheň a voda přinese do vztahu jiné možnosti než například oheň a vzduch. Jak se říká „protiklady se doplňují“ a nebo naopak „vrána k vráně sedá“. Většinou si k sobě lidé vybírají partnery, kteří jsou svoji podstatou zcela odlišní a dobře se tak doplňují, nebo si jsou naopak velmi podobní a výborně si proto rozumí.

Například muž, nepraktický snílek, si pořídí manželku, která bude stát nohama pevně na zemi. Ona se postará o chod domácnosti a placení složenek, zatímco on do jejich vztahu přinese potřebný nadhled a připraví dobrodružství, na jaké by jeho žena sama ani nepomyslela. V opačném případě shodných povah se mohou sejít třeba dva konzervativní lidé, kteří dohromady vytvoří harmonický pár. Své kladné stránky dokáží společně znásobit a pro své slabosti budou mít naopak více pochopení než lidé s opačnými živly.

Charakteristika živlů

Oheň

Znamení: Beran, Lev, Střelec

Typ: cholerik

Roční období: léto

Klíčové vlastnosti: výbušní, spontánní, ctižádostiví, srdeční, nadšení

Popis: živel ohně propůjčuje těmto lidem bohatou fantazii a skutečnou vášeň. Člověk narozený s živlem ohně nerad připouští chyby, je nedočkavý, obvykle málo tolerantní a ve vztazích rád hraje dominantní roli.

Země

Znamení: Býk, Panna, Kozoroh

Typ: melancholik

Roční období: podzim

Klíčové vlastnosti: opatrní, střízliví, konzervativní, praktičtí, spolehliví

Popis: země zosobňuje hmotu a proto lidé s tímto živlem jsou založení materialisticky. Hmotné statky a pevné zázemí jim přináší klid a jistotu. Nejsou obvykle příliš nápadní, ale zato pozorní k drobnostem a detailům. Reagují pomaleji a nemají rádi rychlé a velké změny.

Vzduch

Znamení: Blíženci, Váhy, Vodnář

Typ: sangvinik

Roční období: jaro

Klíčové vlastnosti: bezprostřední, komunikativní, zvědaví, přelétaví, rezervovaní

Popis: živel vzduchu s sebou přináší lehkost a veselou náladu. Lidé s tímto živlem jsou komunikativní, zábavní, rychlí, plní nápadů ale bohužel také zbrklí, nestálí, přelétaví a lehkovážní. Dokáží se snáze než ostatní povznést nad strasti a nezdary.

Voda

Znamení: Rak, Štír, Ryby

Typ: flegmatik

Roční období: zima

Klíčové vlastnosti: náladoví, uzavření, citliví, duchovně založení

Popis: vodní živel je v principu ženský, a proto je mu vlastní silná intuice, emoce a přizpůsobivost. Lidé se s elementem vody umí obvykle vyjít s každým za všech okolností. Lépe snášejí zátěž a jsou to tajnůstkáři. Mají soucit a jsou empatičtí. To je však může činit zranitelnými.

Mužská a ženská polarita

Kromě živlů rozlišujeme u znamení zvěrokruhu mužský (jang) a ženský (jin) princip . Mužská znamení jsou ta aktivnější a extrovertnější: Beran, Blíženci, Lev, Váhy, Střelec a Vodnář. Naopak pasivnější a introvertnější jsou Ženská znamení: Býk, Rak, Panna, Štír, Kozoroh a Ryby.

Kombinace živlů ve vztazích

Určitě Vás zajímá, jaké předpoklady ve vztazích jednotlivé kombinace živlů přináší. Vyberte si proto takové spojení, které vychází právě z Vaší partnerské kombinace horoskopů. Popis předpokladů berte jako inspirativní vodítko k hlubšímu zamyšlení. I když jsou živly pouze čtyři, nejsou na světě pouze čtyři typy lidí – každý jsme svérázný originál, a proto jednotlivá spojení živlů mohou přinášet ve skutečnosti velmi rozmanité výsledky.

Oheň a oheň

Velmi výbušná kombinace živlů učiní vztah vášnivým a intenzivním. Setkání dvou sebestředných živlů může přinést divoké výměny názorů i hluboká vyznání lásky. Nikdo se určitě nebude v takovém páru nudit.

Oheň a země

Pokud v takovém vztahu mají zájem oba partneři vytrvat, poskytuje tato kombinace živlů dostatečnou stabilitu. Země dokáže usměrňovat prudkou povahu ohně a oheň naopak přináší potřebnou dávku vzrušení a fantazie do klidného každodenního života země.

Oheň a vzduch

Kombinace těchto dvou živlů je velmi výbušná a nestálá. Vzduch neposkytuje pevné zázemí a oheň se díky větru dokáže ještě více rozhořet. Pokud takový pár vydrží i navzdory vznětlivým nástrahám a nedostatku přirozené opory obou těchto živlů, čeká je zajímavé životní dobrodružství.

Oheň a voda

Zvláštní směs dvou protikladů. Oheň se může cítit přidušený citlivým duchem vodního živlu a naopak, voda se snadno odpaří, pokud budou plameny ohně příliš silné. Když však lidé s těmito dvěma živly najdou tu správnou rovnováhu, mohou se vzájemně doplňovat jako brzda a plyn.

Země a vzduch

Země je základem stability vztahu a vzduch pro změnu přináší zábavu a svěží vítr do plachet. Společné soužití těchto dvou živlů je tedy možné, pokud partner pod vlivem země neutáhne opasek až příliš. A stejně tak, pokud jeho protějšek s živlem vzduchu nerozfouká všechnu úrodnou půdu jako ničivé tornádo.

Země a země

Tyto dva živly v sobě mohou nacházet velkou oporu a zalíbení. Oba ví, odkud pochází řádný základ dlouhodobé prosperity. Dokáží společně budovat blahobyt krůček po krůčku a pomalu přikládat polínka do společného krbu rodinného štěstí. Musí být jen na pozoru, aby jejich pomalý vztah, který opatrují jako pravý klenot, nezmizel časem pod nánosem pavučin.

Země a voda

Spojení dvou silných a úrodných živlů přináší často vyrovnané a plodné partnerství. Voda zavlažuje zemi a země na oplátku dává vodě směr a formu v mnoha řekách a jezerech. Mohou společně dokázat hodně, pokud táhnou za jeden provaz. Běda však, když země zmizí pod povrchem oceánu a nebo naopak, když je voda ztracena hluboko pod rozpraskanou suchou zemí.

Voda a voda

Kombinace dvou stejných živlů, které jsou založeny na emocích a intuici přinese buď zbytečnou bouři a nebo vzácnou souhru. Pokud budou oba partneři naladěni na stejné vlně, mohou lépe usměrnit a znásobit proud vlastních myšlenek a přání. Pokud přečkají bouře na širém moři, čeká je společná cesta na volné hladině. Silný proud pak přebije všechny ostatní.

Voda a vzduch

Voda si teče svým vlastním rytmem zatímco vzduch se v podobě větru vznáší vysoko nad ní. Jako by to byly dva oddělené světy, které o sobě ani neví. Avšak ryby i celý pestrý vodní svět potřebují kyslík, který voda získává právě ze vzduchu. Když si tyto dva živly uvědomí, jak mnoho si mohou vzájemně dát, dokáží loď společného života hnát i přes celou zeměkouli.

Vzduch a vzduch

Tyto dva neukotvené živly mohou společně strávit v oblacích věčnost aniž by se na zemi něco skutečně změnilo. Jejich srdce dokáže spoutat společný závan lásky nebo dotyk krásného prchavého okamžiku jako je třeba pohled na západ slunce. Oba tyto nestálé živly musí být však na pozoru, aby se jejich vztah nerozplynul jako pára nad hrncem. Mezi dvěma vzdušnými živly může už jen z principu těžko existovat skutečně pevné pouto.

Živly horoskopu a Giuseppe Arcimboldo

Tento článek mohl být ilustrován poutavými a přímočarými obrázky živlů v jejich nejjasnější podobě (tryskající voda, planoucí oheň atd.). Mě je však bylo mnohem milejší najít si staré a krásné obrázky od italského malíře Giuseppe Arcimbolda, který byl v 16. století pozván na dvůr k císaři Rudolfu II. Každý přece zná film „Císařův pekař a pekařův císař“. Ano správně, v době tohoto takzvaného „patláma“ se umění ubíralo kupředu stejně neodbytně tak jako astrologie i alchymie. Tzv. „Rudolfínský manýrismus“ je jedním z neopominutelných kapitol v dějinách umění. Tento směr dal vzniknout mnoha krásným obrazům z nichž jsem vybral právě čtyři ilustrace živlů pro tento článek. Obličeje sestavené ze zvířat nebo zeleniny jsou kupodivu stejně tak poutavé dnes jako i v době svého vzniku. Jako malý bonus na závěr proto připojuji asi nejznámější obraz Giuseppe Arcimbolda – portrét císaře Rudolfa II.