HoroskopyKameny podle znamení zvěrokruhu

Kameny podle znamení a data narození

Kameny

Jak vybrat správný kámen?

Při výběru kamenů existují dvě cesty: můžete zvolit kámen podle měsíce, ve kterém jste se narodili, nebo kámen podle znamení zvěrokruhu. Bohužel však neexistuje jednoduchá cesta, jak správný kámen vybrat. Na internetu najdete celou řadu tabulek, které obsahují dlouhé soupisy kamenů ke každému znamení. Jak je to možné? Existuje totiž celá řada historických zdrojů (východní, západní, arabské atd.), které se ve výběru kamenů ne vždy shodují.

Jako výchozí bod pro snadnější orientaci naleznete níže dvě tabulky, které srovnávají několik věrohodných zdrojů. Při výběru správného kamene musíte postupovat intuitivně. Žádný kámen totiž není člověku automaticky vrozený na rozdíl třeba od barvy jeho očí nebo tvaru obličeje. Váš kámen si můžete svobodně vybrat. Správný kámen Vám musí vyhovovat – měli byste se cítit příjemně, pokud jej držíte v dlani nebo nosíte jako šperk. Jeho barva by měla odrážet Váš charakter.

Kameny podle data narození

Měsíc 15. - 20. století 1) USA 2) Británie 3) Barva 4)
Leden granát granát granát tmavě červená
Únor ametyst, hyacint, perla ametyst ametyst růžová
Březen jaspis, heliotrop akvamarín, heliotrop akvamarín, heliotrop světle modrá
Duben safír, diamant diamant diamant, křemen čirá
Květen smaragd, achát smaragd smaragd, chryzopras zelená
Červen kočičí oko, achát, tyrkys perla, alexandrit, měsíční kámen perla, měsíční kámen krémová
Červenec tyrkys, onyx rubín rubín, karneol červená
Srpen

sardonyx, karneol, měsíční kámen, topaz

peridot, sardonyx peridot, sardonyx světle zelená
Září chryzolit safír safír, lazurit tmavě modrá
Říjen beryl, opál turmalín, opál opál pestrobarevná
Listopad topas, perla topas, citrín topas, citrín žlutá
Prosinec rubín, heliotrop tyrkys, zirkon, tanzanit tanzanit, tyrkys nebeská modř
Kameny podle data narození

Kameny podle znamení

Znamení USA5) ČR6) PDF Živel
Vodnář granát jaspis, opál vzduch
Ryby ametyst ametyst, opál voda
Beran heliotrop karneol, jaspis oheň
Býk safír růženín, achát země
Blíženci achát tygří oko vzduch
Rak smaragd karneol voda
Lev onyx křišťál, granát oheň
Panna karneol citrín, jaspis země
Váhy chryzolit achát vzduch
Štír beryl hematit, jaspis voda
Střelec topas sodalit, chalcedon oheň
Kozoroh rubín obsidián, ametyst, onyx země
Kameny podle znamení

Jak kameny souvisí se znameními?

Lidé odjakživa hledali magické prostředky, které by je pomáhaly chránit nebo léčit. Tuto roli kromě amuletů a talismanů plnily rovněž i vzácné kameny. Kameny jsou totiž tím, co nás z fyzické podstaty spojuje s vesmírem, resp okolními planetami. Právě kameny představují něco pevného a zároveň velmi pestrého, co může „zhmotňovat oblohu“ u nás na Zemi.

Tradice od Mezopotámie až po Řím, ve kterých se přisuzovaly kamenům různé schopnosti, se snažilo potlačit křesťanství. To přišlo s tézí dvanácti drahých kamenů označovaných jako základní kameny Nového Jeruzaléma. Tak jak byly dříve kameny připisovány bohům nebo planetám, byly v křesťanství nově spojeny se dvanácti apoštoly.

V době renesance, kdy přišla do módy alchymie a hledání skrytých nebo symbolických souvislostí, začali lidé opět usilovně hledat ty správné kameny podle znamení zvěrokruhu.

Barevnost kamenů

Je důležité mít na paměti, že v různých tradicích symbolického používání kamenů byla v prvé řadě rozhodující jejich barva. Běžně byly dražší kameny zaměňovány za levnější varianty právě na základě barvy. Málokdo si koupí pravý diamant, ale podobný křemen si může dovolit téměř každý. Barevnost nebo případně tvrdost se jako zásadní vlastnost promítá i do názvů jednotlivých kamenů, např.: akvamarín (latinsky aqua marina, "mořská voda"), rubín (latinsky ruber, červený), diamant (řecky adamas, neporušitelný), hematit (řecky haimá, krev), atd.

Rada na závěr

Ať už si vyberete jakýkoli kámen, nemusí to být nikdy ten definitivní. Údajně existovalo dříve i doporučení vlastnit dvanáct kamenů, abyste mohli každý měsíc nosit jiný. Pokud si nějaký kámen pořídíte a za pár let se změní Vaše životní tempo, nálada a spolu s tím i estetické cítění, určitě si můžete koupit jiný. Jak se říká „dvakrát měř, jednou řež“ – pokud chcete mít jistotu, nekupujte na internetu a běžte se na vybraný kámen podívat zblízka do obchodu (nejlépe i vícekrát). Může to být láska na první pohled, ale třeba objevíte v obchodě i svoji Popelku, která by Vás na internetu jinak nezaujala.

Já sám jsem si kdysi pořídil hematit, protože se mi líbila jeho temná neprostupnost a lesk. O mnoho let později jsem si pro změnu koupil přívěšek z červených korálů, u kterého mě zlákala jeho motivující barva. Sám jsem si ještě „ten správný kámen“ pro mé znamení ještě nepořídil, což byla ostatně i moje motivace pro napsání tohoto článku. Myslím, že brzy se to však již změní. Přeji šťastnou ruku při výběru toho správného kamene i Vám.

(Níže fotografie kamenů podle jednotlivých měsíců v roce, sbírka Natural History Museum London. Foto pochází z mé návštěvy Londýna na podzim 2014.)

Kameny podle jednotlivých měsíců v roce ve sbírce Natural History Museum London


Zdroje článku Kameny podle znamení zvěrokruhu

  1. Kunz, George F. (1913). The curious lore of precious stones, New York, s. 315
  2. Americká asociace šperkařů (American Gem Trade Association, AGTA)
    http://www.americangemsociety.org/birthstones
  3. Britská asociace zlatníků (National Association of Goldsmiths, N.A.G.)
    http://www.jewellers-online.org/pages/tips.php?id=2&idnew=2
  4. Tamtéž
  5. Kunz, George F. (1913). The curious lore of precious stones, New York, s. 345 - 357
  6. Kameny jsou vybrány podle statistické četnosti doporučení k jednotlivým znamením na vybraných českých webech. Kompletní seznam kamenů podle znamení z českých webů (v PDF).